تهیه وسیله آموزشی در منزل….

این یک وسیله  ساده اما بسیار تأثیرگذار در هماهنگی حرکات ظریف انگشتان کودک است که میتوانید در این روزها که وقت بسیار است آن را تهیه کنید.
باز و بسته کردن دکمه یکی از مهارت‌های مهم هر فرد است که در سراسر زندگی اش به آن نیازمند است.
این مهارت ریشه در هماهنگی حرکات ظریف انگشتان دارد.
در واقع انتظار میرود یک کودک پیش دبستانی بتواند بعد از لباس پوشیدن،خودش دکمه های لباسش را ببندد و وقتی لباسش را قرار است در بیاورد خودش بتواند دکمه ها را باز کند.
در گذشته از کودکان حمایت زیادی به شکل امروزی وجود نداشت در نتیجه اغلب کودکان( به جز آنهایی که مشکلات حرکتی داشتند) به این مهارت دست پیدا كنند چون خودشان باید با آن درگیر میشدند وتجربه لازم را كسب مى كردندچون هیچ کس در بزرگسالی چیزی یاد نمیگیرد بلکه پایه اش در کودکی ریخته میشود درغير اينصورت مهارت كشف وخلاقيت بشدت كم شده و در بزرگسالی عملا در مسیری که برایش تعیین شده گام برمی‌دارد.
این مقدمه به این دلیل بود که به اهمیت انجام فعالیتهای مربوط به هماهنگی حرکات ظریف انگشتان مانند پوشیدن لباسها، درآوردن شان و بازوبسته کردن دکمه ها توسط خود کودک اشاره کنم که میتواند انگشتان را برای در دست گرفتن درست مداد در دوران مدرسه آماده کند.
لذا دست از حمایت های افراطی از کودک برداریم چراکه برعکس تصور اشتباه به جای کمک به کودک منجر به ناتوان نگه داشتن او خواهدشد.
و متاسفانه بعدها در دوران مدرسه در بسیاری از تکالیف که نیازمند این مهارت است هم كودك وهم خانواده دچار مشكلات عديده اى خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X